22. prosince 2023

Prohlášení k FF UK / Statement on the Faculty of Arts

(for English see bellow)

Tragédie, ke které došlo na Filosofické fakultě naší univerzity, s námi všemi hluboce otřásla. Myslíme na mrtvé a zraněné, vyjadřujeme hlubokou soustrast pozůstalým, a rádi bychom nabídli pomoc těm, kterým tento absurdní zlý čin vkročil do školy a vzal pocit bezpečí.

Centrum péče o duši nabízí krizové duchovní doprovázení v krizi pro studenty a zaměstnance FF UK. K osobnímu rozhovoru (tváří v tvář nebo online) je možné se přihlásit buď přímo přes UK Point (událost: krizové duchovní doprovázení FF UK) nebo přes stránky Centra péče o duši www.duse.cuni.cz.

Za tým duchovních doprovázejících

Ivana Noble

The tragedy that has occurred at the Faculty of Arts of our university has shaken us all deeply. We think of the dead and wounded and express our deepest sympathy to the bereaved. We also wish to offer help to those who feel robbed of their sense of safety by the absurd act of evil that touched the faculty.

The Centre for Soul Care offers spiritual accompaniment in this moment of crisis for students and employees of Faculty of Arts. You can sign up for personal conversations (face to face or online) either directly via UK Point (the event is called in Czech krizové duchovní doprovázení FF UK, or spiritual accompaniment in time of crisis for FF UK), or via the website of the Centre for Soul Care, www.duse.cuni.cz.

On behalf of the team of spiritual guides

Ivana Noble

Máte dotaz?

Centrum péče o duši